Patronat: Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Współpraca: (przedstawiamy kilka z wielu firm).

FAQ - najczęściej pojawiające się pytania na temat szkoły
i naszych zawodów.

Przejdź do odpowiedniej sekcji i dowiedz się więcej.

ogólne
technik stylista
technik przemysłu mody
technik fotografii i multimediów
technik grafiki i poligrafii cyfrowej

 

 

 Pytania ogólne

Jakie kierunki kształcenia proponuje  ZSPM? 

W naszej ofercie znajdziesz takie zawody jak: 

- technik stylista - nowość 

- technik przemysłu mody 

- technik fotografii i multimediów 

- technik grafiki i poligrafii cyfrowej 

Zapraszamy również do szkoły branżowej I stopnia do zawodu krawiec.

 

Gdzie mieści się ZSPM?

Znajdziecie nas pod adresem:  Łódź- Górna, ul. A. Naruszewicza 35

wejście od ul. Broniewskiego, wjazd od ul. Naruszewicza

 

Jak dojechać komunikacją miejską do ZSPM?

Do szkoły można dojechać z różnych krańcow miasta i nie tylko. Tuż przy szkole znajduje się przystanek autobusowy linii  69A, 69B, 70, 71B, 72A- (przystanek ul. Broniewskiego przy ul. Kraszewskiego). Obok znajduje się przystanek tramwajowyj linii 1- (przystanek ul. Kilińskiego przy ul. Broniewskiego), a także Dworzec Łódź-Chojny.

 

Ilu uczniów jest w jednej klasie?

W jednej klasie jest ok. 28 osób, przy czym część zajęć jest dzielona na grupy.

 

Jakich języków obcych można się uczyć w ZSPM?

Uczymy angielskiego i niemieckiego

 

Jakie przedmioty można wybrać na poziomie rozszerzonym?

Do wyboru: biologia, geografia, język angielski

 

Czy szkoła zapewnia uczniom praktyki zawodowe ?

Szkoła współpracuje z pracodawcami przyjmującymi uczniów na praktyki zawodowe . Uczeń może również samodzielnie zaproponować miejsce odbycia praktyk, po uprzednim poinformowaniu o tym Kierownika Kształcenia Praktycznego ZSPM. Praktyki odbywają się w 3 i 4 klasie.

 

Czy w szkole są realizowane zajęcia dodatkowe ?

Oczywiście. W szkole oprócz zajęć wyrównawczych z przedmiotów ogólnokształcących, funkcjonują koła zainteresowań np. Koło modelek. Od wielu lat realizowane są również zajęcia w ramach programów unijnych, podczas których uczniowie zdobywają dodatkowe umiejętności. Dla zawodu technik przemysłu mody realizowane są na przykład zajęcia z wizażu, bieliźniarstwa czy programu Grafis. Z kolei technik grafiki i poligrafii to na przykład szkolenie z obsługi drona, czy też kompleksowy kurs obsługi programów bitmapowych. Kółka zainteresowań i zajęcia wyrównawcze powstają też w miarę możliwości według potrzeb uczniów z poszczególnych kierunków.

 

Jak wygląda nauka zawodu podczas nauki zdalnej?

Część przedmiotów praktycznych (o ile konkretne rozporządzenie na to w danej chwili pozwala) odbywa się w szkole. Uwzględniamy przy tym możliwości dojazdu do i ze szkoły, tak by dziecko mogło spokojnie dojechać z lekcji online do ZSPM i z ZSPM do domu na kolejne lekcje zdalne.

 

Jaka atmosfera panuje w szkole?  

Atmosfera jest przyjazna uczniowi. Nauczyciele starają się, aby nauka była ciekawa i rozwijała Wasze zainteresowania

 

Czy w szkole jest więcej dziewcząt czy chłopców?

Liczba dziewcząt i chłopców w szkole jest zbliżona.

 

Jak wyposażone są pracownie zawodowe i ile ich jest?

Pracownia zawodowe są stale unowocześniane. Dzięki projektom unijnym, które trwają u nas nieprzerwanie od paru lat, często przyjeżdża do nas nowy sprzęt. Dotyczy to zarówno pracowni odzieżowych, które zajmują prawie jeden cały korytarz, jak i pracowni komputerowych, których mamy aż siedem! Fotografowie mają też do dyspozycji profesjonalne studio fotograficzne, a styliści studio urody.

 

Nie jestem z Łodzi. Czy jest w pobliżu jakaś bursa?

Nawet dwie! Rodakowskiego 16 i Podgórna 9/11. Obie to kilka minut spacerkiem od naszej szkoły.

 

Gdzie mogę zasięgnąć więcej informacji o szkole?

Zapraszamy na Wirtualne Dni Otwarte. Najbliższe już 15. kwietnia w godzinach 16:00-17:30. W każdej chwili możecie też napisać prywatną wiadomość na naszym fanpage'u na FB. www.facebook.com/zspmody

 

 

 

Technik stylista

 

 

 Czego będziemy się uczyć na kierunku technik stylista?

- projektowania, modelowania i szycia zaprojektowanych przez Was kreacji,

-  tworzenia stylizacji , wykonywania  fryzur i makijażu na różne okazje.

 

Jak wyposażone są sale do zajęć  praktycznych?

 Posiadamy nowoczesny park maszynowy: overloki z możliwością regulacji prędkości szycia, co ułatwia naukę, maszyny stębnowe z oprogramowaniem komputerowym, filcarkę , hafciarę itp., a także studio urody.

 

 

Technik przemysłu mody

 

 

 

Czego uczą się uczniowie na kierunku technik przemysłu mody?

TPM to przede wszystkim projektowanie i wytwarzanie odzieży oraz organizacja procesów ich wytwarzania. W trakcie nauki uczniowie poznają maszyny wykorzystywane do produkcji odzieży, zdobywają  wiedzę o surowcach i materiałach, z których powstają ubrania. Projektują, konstruują, modelują i wytwarzają. Jest to zatem kompleksowa nauka "od pomysłu do kreacji".czyli wszystko co jest niezbędne, by zaprojektować i wykonać dany produkt. Oprócz tego uczniowie zdobywają wiedzę o organizacji produkcji w przemyśle odzieżowym.

 

Jak wyglądają zajęcia z przedmiotów  zawodowych na kierunku technik przemysłu mody? 

Wszystkie zajęcia zawodowe prowadzone są w profesjonalnych pracowniach. Nauczyciele podczas lekcji łączą teorię z praktyką. Już od pierwszej klasy uczniowie poznają maszyny i urządzenia niezbędne do pracy w przemyśle mody. Stopniowo wykonują różne wyroby, zaczynając od przyborników, kończąc na bluzkach i żakietach.

 

Czy muszę umieć szyć, by uczyć się w technikum przemysłu mody ?

Nie, wszystkiego nauczysz się w szkole. W pierwszej klasie, na zajęciach praktycznych, najpierw nauczysz się szycia ręcznego, a potem stopniowo poznasz obsługę maszyn szwalniczych i zdobędziesz umiejętności szycia na maszynach.

 

Czy muszę mieć w domu własne maszyny do szycia itp., by się uczyć na technika przemysłu mody?

Nie. Cały park maszynowy znajduje się u nas. Nie wymagamy, by uczeń miał tak duży i kosztowny sprzęt w domu.

 

 Technik fotografii i multimediów

 

 

 

Czego uczą się  uczniowie na kierunku technik fotografii i multimediów? 

Technik fotografii i multimediów to specjalista zajmujący się fotografowaniem zarówno ludzi, jak i produktów (fotografia portretowa, reklamowa, katalogowa, itd.). To człowiek, który poradzi sobie i w studio i w plenerze, a także w ciemni. Oprócz wykonywania zdjęć, będzie potrafił je również poddać efektownej obróbce w programach tymu Photoshop czy Lightroom. TFiM ma w swoim programie również projekty multimedialne, które uczeń przygotowuje pod różne media. .

 

Czy w związku z potoczną nazwą technikum "szkoła mody" nie okaże się, że na kierunku fotograficznym również głównie fotografowana będzie moda?

Nie :) Realizujemy program, zatem wszystkie rodzaje fotografii są w odpowiednich proporcjach.

 

Czy muszę mieć własny aparat w domu?

Nie ma takiej potrzeby. Mamy dużą ilość sprzętu szkolnego i na nim pracujemy na zajęciach. Jeśli jest jakaś praca domowa, można ją zrobić nawet tanim samrtfonem.

 

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej

 

 

 

Czego uczą się uczniowie na kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej? 

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to specjalista zajmujący się przygotowaniem cyfrowych publikacji i prac graficznych na potrzeby druku klasycznego jaki i druku 3D. Druk klasyczny to nie tylko druk na zwykłym papierze "do ksero", ale i wiele innych jego odmian. Podczas nauki pracujemy między innymi z  technologią offsetową, sitodrukiem, cyfrą oraz z foliami flex i flock. Oczywiście w miarę upływu czasu i nabywania umiejętności nauczymy Was też obróbki introligatorskiej, by przygotowane prace były gotowe do oddania klientowi. Nie zabraknie również multimediów i elektronicznych publikacji.

 

Jakie programy graficzne są wymagane na tym kierunku i czy muszę je mieć w domu?

Pracujemy głównie na produktach firmy Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign) oraz w programie CorelDraw, jak też w programach do grafiki 3D. Tworzymy  grafikę rastrową i wektorową, a także składamy publikacje. Z naszych dośwadczen wynika, że nawet jeśli zajdzie konieczność zaprojektowania czegoś w domu, to bez problemu znajdą się darmowe odpowiedniki, które pozwolą na uzyskanie takiego samego efektu.

 

 

People vector created by pch.vector - www.freepik.com

Kontakt i serwisy na których jesteśmy

Zespół Szkół Przemysłu Mody w Łodzi.
ul. Naruszewicza 35. 93-161 Łódź
tel./fax 42 643-35-19
zspm@zspm.net
kontakt@zspm.elodz.edu.pl